Galeria plagát

Názov: Odvážna?
Autorky: Gabriela Bojková/Jana Holosová
Obdobie vzniku: detstvo
Autorky o obraze: Pre dieťa je život ako hra. Vyskúša - uvidí. Často však nájde odvahu vyskúšať aj niečo, "čo sa nemá". Hra sa zmení na súboj, ktorý má víťazov i porazených. Prináša nespravodlivosť a bolesť. Majú "odvážni" odvahu priznať sa, či iba zatĺkať a tváriť sa, že sa to vlastne nestalo? Priznanie je prijatím dôsledkov. Pokory a práce na sebe. Prichádza Učiteľ. Nájde dieťa zamotané vo vlastných chybách odvahu dúfať v jeho lásku a milosrdenstvo?

Názov: Vyvolená?
Autorky: Karin Čaklošová/Júlia Olexová
Obdobie vzniku: teen-age
Autorky o obraze: Príbeh dievčaťa, mladej hrdinky, ktorá je krásna - zvonka i zvnútra. Nikdy jej to však nikto nepovedal. Rozhodla sa urobiť to najjednoduchšie. Ísť von - do baru, a dokázať si, že vie byť pre niekoho atraktívna. Našla ho, je úžasný a ako bonus má aj veľa peňazí... Chce ho. Chcú ho iné? Nevadí. Ona zvíťazí - musí. Byť konečne vyvolená - aj za cenu zranenia. Ten, kto si ju dávno vyvolil - aj bez jej vlastného pričinenia - stál nepovšimnutý obďaleč.

Názov: Čakajúca?
Autorky: Mária Fábryová/Anna Šlosárová
Obdobie vzniku: mladosť - zrelosť
Autorky o obraze: Povedala áno. Už nie sú dvaja, ale jedno. Všetko je pred nimi, láska je v nich... Budia sa vedľa seba, jedia spolu, tancujú, pracujú, zaspávajú. Deň za dňom, noc za nocou... Jej dlane sa zodierajú, zodierajú z lásky. On tu nie je. Ona čaká. Deň za dňom, noc za nocou. Jedia spolu, pracujú, zaspávajú. Jej dlane sa zodierajú. Z lásky? On tu nie je... Ona zaspáva. S myšlienkou - na koho? Sľúbila predsa "V dobrom aj zlom..."

Názov: Odchádzajúca?
Autorky: Lenka Košťálová/Ivana Martinková
Obdobie vzniku: staroba
Autorky o obraze: Keď zomrie blízky človek, prichádzajú otázky: Prečo umrel? Prečo skôr ako ja? Ako mi to mohol spraviť? Výčitky nie sú len v mysli, ničia aj telo, bránia dýchať. Akoby ťarcha bytia dovoľovala len lapať po dychu, namiesto naplnenia pľúc oslobodzujúcim vzduchom. Telo sa chveje zaslúženým hnevom. Ako to Boh mohol dopustiť? Strach zmrazil všetko. Duša sa bojí pádu, bojí sa letu, ale najviac ju desí žiť. Život sa stáva (de)sivým obrazom.